مقدمه

جک پنوماتیک، یک نوع سیلندر پنوماتیک است که برای تولید نیروی خطی در یک جهت استفاده می‌شود. البته قابل ذکر است که جک پنوماتیک جزو عملگر های پنوماتیکی بوده و عملگرهای پنوماتیکی دیگر توانایی ایجاد حرکت دورانی را نیز دارا هستند.در عملگر های خطی این جک‌ها، از نیروی گاز فشرده برای تولید نیرویی در یک حرکت خطی رفت و برگشتی استفاده می‌کنند. جک پنوماتیک، در بسیاری از صنایع مانند خودروسازی، صنایع دریایی، صنایع هوایی، صنایع نفت و گاز، صنایع معدنی و صنایع ساختمانی کاربرد دارد.

 

معرفی انواع جک پنوماتیک خطی و کاربرد آن ها

سیلندرهای پنوماتیک خطی یکی از مهمترین اجزای سیستم‌های هیدرولیک وپنوماتیک هستند و در صنایع مختلف برای انتقال نیرو و ایجاد حرکت خطی استفاده می‌شوند. این سیلندرها به شکل‌ها و اندازه‌های مختلف در دسترس هستند و هرکدام ویژگی‌ها و مزایای خاصی دارند که با توجه به نوع کاربری مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند. در زیر برخی از انواع رایج سیلندرهای پنوماتیک خطی را معرفی می‌کنم و مورد مصرف هرکدام را توضیح می‌دهم:

1. سیلندر استاندارد: این سیلندرها دارای استاندارد‌های مشخصی برای ابعاد و اندازه‌گیری هستند و برای بسیاری از کاربردهای عمومی مناسب هستند. آنها می‌توانند در صنایع مختلف از جمله تولید خودرو، صنایع پتروشیمی و ماشین‌آلات صنعتی و بسیاری از صنایع استفاده شوند.

2. سیلندر تناوبی: این سیلندرها برای کاربردهایی که نیاز به حرکت تکراری و تناوبی دارند مناسب هستند. برای مثال، در خطوط تولید خودرو و سیستم‌های مونتاژ استفاده می‌شوند.

3. سیلندر تک کاره: این سیلندرها فقط در یک جهت حرکت دارند و برای کاربردهایی که نیاز

4. سیلندر دو کاره: این سیلندرها در دو جهت حرکت دارند و برای کاربردهایی که نیاز به حرکت رفت و برگشت دارند، مناسب هستند.

هر نوع سیلندر پنوماتیک خطی ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارد که باید با نیازهای واقعی کاربرد مورد استفاده قرار گیرد. انتخاب سیلندر مناسب واقعیتی نیست که صرفاً به توصیه‌های دیگران یا مدل‌های رایج برمی‌گردد؛ بلکه باید با توجه به نیازهای خاص کاربرد و ویژگی‌های محیط کار، انتخاب گردد.

آشنایی با عملکرد جک پنوماتیک یا سیلندر پنوماتیک

جک پنوماتیک عملکرد خود را به شکل ویژه و متمایزی نشان می دهد. سیلندر پنوماتیک فعالیت خود را بر مبنای هوای فشرده شروع می کند. این هوای فشرده برای نشان دادن کارایی خود نیاز به محرک مناسب دارد، برای تحریک هوای فشرده از سیلندر پنوماتیک کمک گرفته می شود. در جک های پنوماتیک هوا به شکل فشرده وارد پورت جک شده و در ناحیه پشت جک تجمع می یابد. حبس هوای فشرده و پرفشار در پشت جک، صفحه متصل به شفت جک را به حرکت در می آورد. با به حرکت در آمدن این صفحه، جک نیز عملکرد خود را آغاز می کند و به کار می افتد. جکِ پنوماتیک برای جابه جایی های خطی کاربرد دارد.

سیلندر پنوماتیک چیست ؟

سیلندرهای پنوماتیکی که سیلندرهای هوا نیز نامیده می‌شوند، جزء نهایی دستگاه مکانیکی کنترل هوای بادی یا فشرده هستند. سیلندرهای هوا یا پنوماتیک وسایلی هستند که نیروی هوای فشرده را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند. انرژی مکانیکی حرکت خطی یا چرخشی ایجاد می‌کند. سیلندر هوای پنوماتیک به عنوان محرک در سیستم پنوماتیک عمل می‌کند. بنابراین به آن محرک خطی پنوماتیک می ‌گویند.

کاربرد سیلندر پنوماتیک

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم، سیلندرهای پنوماتیک اجزایی هستند که حرکت خود را با استفاده از هوای فشرده انجام می دهند و به همین دلیل به آنها سیلندر هوای فشرده نیز می گویند. سیلندرهای پنوماتیکی که به لطف تراکم پذیری هوا، مستحکم و انعطاف پذیر هستند، در برابر نیروهای خارجی زیاد، مقاومت خوبی را نشان می دهند. از این رو در طیف گسترده ای از موارد، قابل استفاده می باشند. محیط هایی که معمولاً به کاربردهای سیلندر پنوماتیکی نیاز دارند:

• هر برنامه کاربردی که در آن حرکت بار مورد نیاز است

• ماشین آلات مواد غذایی، برای موقعیت یابی محصول

• تجهیزات انتقال، انحراف لوله‌ها، دفع فشار، سیلندرهای توقف

• باز و بسته کردن درهای کشویی در ماشین آلات فرآیند

• قفل های ایمنی روی درهای دسترسی

• باز و بسته شدن پرو

به طور کلی، سیلندرهای پنوماتیک بسته به مدل و نوع خود، در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال، سیلندر پنوماتیک فشرده معمولا برای فضاهای کوچکتر ترجیح داده می¬شوند، جایی که حرکت کوتاه، مورد نظر هستند.

سیلندرهای هدایت شونده برای کاربردهایی با بارهای افست قابل توجه یا برای بارهایی که نیاز به جهت دقیق دارند توصیه می شود. در نهایت، سیلندرهای پنوماتیکی به سبک قفسه و پینیون (یا چرخشی) برای کارکرد دریچه‌های یک چهارم چرخشی استفاده می‌شوند که اغلب برای کاربردهایی که در صنعت فرآیند یافت می‌شوند، مورد نیاز است.

اجزای سیلندر پنوماتیک

مهمترین اجزای به کار رفته در سیلندر پنوماتیک شامل قطعه آماده سازی هوا، شیرهای کنترل، رگلاتورهای کنترل و محرک و سیلندرهای مخصوص است. همینطور شامل لوله و اتصالات مخصوص نیز می شود.

سیلندرها مهمترین وسیله تحریک برای سیستم های پنوماتیک هستند و شامل انرژی ذخیر شده در هوای فشرده بوده و طراحی اجزای این سیلندرها متفاوت است.

ابعاد سیلندر پنوماتیک

سیلندرهای پنوماتیک سایز بندی های مختلفی دارند و از سای 16 آغاز شده و تا سایز 200 طراحی و عرضه می شود ابعاد این سیلندرها به صورت سفارشی نیز طراحی می شود و نوع طراحی سیلندرها به شکلی است که سیلندر در موقعیت درست خود اجرا شود. سایز شیلنگ ها به طور کلی برای سرعت جک و افزایش دبی هوا بررسی شده و در تجهیزات پنوماتیکی نیز اجرا می شود و شیلنگ های پلی اورتان را شامل می شود.

 

 

ساخت سیلندر پنوماتیک

برای ساخت سیلندر پنوماتیک درابتدای امر باید متریال مورد نظر خود را آماده‌کنید. این ابزار عمدتاً عبارتنداز یک لوله پلاستیکی 60 سانتی متری، چسب نواری، اره، دریل، کمپرسور هوا و سوئیچ خاموش و روشن.

درگام دوم باید سطح لرزش لوله درون سیلندر خود را با استفاده از سنباده آماده‌کنید. سپس اتصالات مربوطه را به بدنه انجام‌داده و یک بررسی کلی از ابتدا تا این مرحله انجام‌دهید.

درمراحل چهارم و پنجم باید دو سوراخ درقسمت‌هایی که هوا وارد و خارج می‌شود در بدنه ایجاد‌کنید. درگام ششم باید اتصالات مربوط به شیر برقی و آداپتور را روی بدنه انجام‌دهید. باید ورودی شیر برقی به اتصال سریع کمپرسور، متصل‌شود.

قدرت جک پنوماتیک

برای محاسبه قدرت جک پنوماتیک باید به مجموعه‌ای از عوامل توجه‌کرد. درنهایت امر برآیندی که از این عامل ها به دست می‌آید قدرت را تعیین می‌کند. درادامه هریک از این آیتم‌ها به تفکیک عبارتنداز:
o فشار هوا
نقش فشار هوا با استفاده از فرمول P=F/A محاسبه می‌گردد. بنابراین هرچه نیروی بیشتری بر مترمربع کمتری اعمال شود، فشار هوا نیز درون سیلندر پنوماتیک افزایش می‌یابد.
o قطر سیلندر
طبیعتاً هرچه قطر سیلندر افزایش‌یابد، میزان ورودی‌وخروجی نیز با افزایش روبرومی‌شود. بنابراین قطر این وسیله با راندمان آن رابطه مستقیم دارد.
o اصطکاک قطعات سیلندر
دربخش قبل اشاره‌شد که از روغن گریس برای ساخت سیلندر پنوماتیک استفاده می‌شود. هدف اصلی از این کار کاهش اصطکاک میان اجزای درونی سیلندر است.

بنابراین روغن‌کاری یا گریس‌کاری تاثیر زیادی در افزایش طول عمر این وسیله‌ دارد. چرا که موجبات کاهش اصطکاک را فراهم‌ می‌کند.
o درزگیر سیلندر

 

تنظیم کورس جک پنوماتیک

باتوجه به هدف استفاده از جک پنوماتیک، میزان سرعت عملکرد این وسیله نیز متفاوت است. چراکه برخی از صنایع عمدتاً به سرعت‌های بالای جک پنوماتیک نیازدارند.

حال آن‌که در برخی دیگر از صنایع نیاز است تا جک با سرعت کمتری حرکت‌کند. پس تنظیم کورس جک پنوماتیک رابطه نزدیکی با هدف کاربری دارد.

برای تنظیم کورس جک پنوماتیک نیز از شیر کنترل استفاده می‌شود. درابتدا شیر کنترل را بازکرده و با استفاده از آن میزان هوای ورودی به رگلاتور را افزایش می‌دهیم.

 

 

جک پنوماتیک | کنترل پی.اس.آی

جک پنوماتیک | کنترل پی.اس.آی

نکات مهم در خرید سیلندر پنوماتیک

برای انتخاب جکِ پنوماتیک باید نکات مهمی را مورد توجه قرار دهیم. تنها در این صورت قادر خواهیم بود که از حداکثر توانایی جک برای تسهیل امور بهره مند شویم. قطر پیستون و طول کورس در کارایی جکِ پنوماتیک تاثیر زیادی دارند. جک ها با توجه به نوع کاربرد، از ویژگی های متفاوتی برخوردار هستند. این ویژگی های متمایز، جک ها را با توانایی و قابلیت های گوناگونی معرفی می نماید.

طول کورس در جکِ پنوماتیک همان دامنه حرکتی جکِ تلقی می شود. در واقع اولین نقطه شروع حرکت تا نقطه ای که شفت جک طی می نماید، به عنوان طول کورس معرفی می گردد. برای نشان دادن طول کورس از واحد میلی متر استفاده می شود. به طور کلی طول کورس در جک های پنوماتیک بین یک میلی متر تا 2000 میلی متر در نوسان می باشد.

هر نوع سیلندر پنوماتیک دارای مشخصات منحصر به فردی است که آن را برای محیط های کاری مختلف، متناسب می کند. به عبارت دیگر، هزاران نوع سیلندر پنوماتیک در بازار وجود دارد، بنابراین دانستن نیاز دقیق شما بسیار مهم است.

طراحی سیلندر پنوماتیک مناسب را انتخاب کنید

استانداردترین طراحی سیلندر پنوماتیک یک سیلندر به سبک میله ای است. اینها در دو نوع مجزا می آیند. سیلندرهای پنوماتیک تک و دو اثره.

سیلندرهای پنوماتیکی تک اثره فقط برای ارائه حرکت در یک جهت استفاده می شوند، در حالی که سیلندرهای پنوماتیک دو اثره قادر به ارائه حرکات رو به جلو و عقب هستند. هنگام انتخاب مدل مناسب، ابتدا باید ارزیابی کنید که کدام یک از این دو گزینه برای برنامه شما مفیدتر است.

هنگامی که بین یک سیلندر پنوماتیک تک یا دو اثره تصمیم گرفتید، می توانید نوع طراحی سیلندر میله ای را که برای فرآیند شما مناسب تر است را محدود کنید. به عنوان مثال، سیلندرهای پنوماتیکی قابل تعمیر را می توان به طور کلی در کاربردهای سنگین مورد استفاده قرار داد، زیرا قابلیت تعویض مهر و موم و اجزای داخلی دارد و در نتیجه طول عمر سیلندر را افزایش می دهد.

این در حالی است که برنامه های کاربردی سبک تر تمایل دارند از سیلندرهای یکبار مصرف استفاده کنند زیرا هزینه تولید آنها کمتر است. با این حال، به دلیل طراحی دائمی مهر و موم آنها، اغلب جایگزین می شوند.

درک نحوه عملکرد سیلندر پنوماتیک انتخابی شما

سه موردی که هنگام ارزیابی عملکرد سیلندرهای پنوماتیک باید اندازه گیری شود عبارتند از:

• خروجی نیرو

• سرعت

• مصرف هوا
نیروی خروجی را می¬توان از فشار هوا و اندازه سوراخ یک سیلندر پنوماتیک تعیین کرد. قاعده کلی هنگام بررسی نیروی خروجی این است که نیروی تولید شده باید دو برابر بار باشد. سرعت حرکت سیلندر را می¬توان با تقسیم جریان هوا بر حسب فوت مکعب استاندارد بر دقیقه بر سطح پیستون تعیین کرد. برای تجزیه و تحلیل ساده¬تر، به مواردی مانند اندازه پورت، ورودی، اندازه لوله و جریان اگزوز از طریق دریچه¬های کنترل نگاه کنید.

به تنظیمات نصب سیلندر پنوماتیک انتخابی خود نگاه کنید.

نصب‌های استاندارد به‌طور سنتی تضمین می‌کنند که سیلندرها می‌توانند حرکات خاصی را که برنامه شما نیاز دارد، انجام دهند. بازخورد موقعیت و بالشتک نیز عواملی هستند که باید در نظر بگیرید، زیرا هر دو می توانند بر نوع عملکردی که سیلندر می تواند ارائه دهد تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، سیلندرهای مغناطیسی در مقایسه با سیلندرهای غیر مغناطیسی قادر به بازخوردهای مختلف موقعیت هستند.

سیلندرهای دارای بالشتک می توانند از آسیب رساندن به تماس فلز به فلز با پوشش های انتهایی جلوگیری کنند که معمولاً منجر به آسیب مکانیکی بالقوه می شود.
با در نظر گرفتن تمام موارد فوق، اگر باری که قرار است جابجا شود متکی به حرکت کامل سیلندر و درپوش های انتهایی برای موقعیت یابی باشد، سیلندرها با بالشتک پنوماتیک داخلی مورد نیاز خواهد بود.

کنترل پی اس ای عرضه کننده سیلندرهای پنوماتیک، سوپاپ ها، تجهیزات خطوط هوایی و تابلوهای کنترل سفارشی با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه است.

استاندارد سیلندر پنوماتیک

استاندارد سیلندر پنوماتیک معمولاً در مدل های رفت و برگشتی طراح شده است و معمولاً شامل سبک های دستی و برقی می شود خرید این محصولات بر اساس استانداردهای لازم صورت می گیرد. برخی از مدل ها به صورت 3/5 و برخی به صورت 2/5 هستند.

خرید و فروش سیلندر پنوماتیک

خرید اینترنتی سیلندر پنوماتیک فراهم بوده و طرح های فروش اینترنتی این سیلندرها با قیمت مناسب فراهم شده است. ثبت سفارش به صورت 24 ساعته صورت می گیرد.

معرفی انواع جک

 

سیلندر پنوماتیک در صنایع و تولیدات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت فستو آلمان از معتبرترین و مهمترین شرکت های تولید کننده جک پنوماتیک می باشد. اگر چه تقسیم بندی جک ها با توجه به ویژگی های مختلف انجام می شود اما دو مولفه در میان سایر ویژگی ها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. بار کاری و طول کورس به عنوان 2 پارامتر مهم در تقسیم بندی جک ها معرفی می شوند. جک پنوماتیک از تنوع زیادی برخوردار است. هر کدام از این جک ها با ویژگی های متمایزی از سایر جک های پنوماتیک تفکیک می شوند. جک پنوماتیک می تواند در نوع خطی باشد. جک های خطی به دو گروه کلی تقسیم می گردند.

جک پنوماتیک | کنترل پی.اس.آی

جک پنوماتیک | کنترل پی.اس.آی

 

 

انواع سیلندر پنوماتیک

انتخاب سیلندر پنوماتیک مناسب می‌تواند موفقیت طولانی مدت یک برنامه کاربردی را تضمین‌کند و عملکرد کلی مناسب دستگاه را بهبود بخشد. درادامه انواع سیلندر پنوماتیک عبارتنداز:

 تک‌کاره

 • سیلندرهای پنوماتیک تک‌کاره فقط در یک سر پیستون کارمی‌ کنند. سیلندر تک کاره بیشتر در موتورهای داخلی مانند موتورهای خودرو استفاده می‌شود. جایی که به عناصری از جمله فنرها یا بار خارجی برای فشاردادن پیستون درجهت دیگر تکیه می‌کند و باعث ایجاد حرکت می‌شود. سیلندرهای پنوماتیک تک‌کاره گاهی در پمپ ‌ها و رام‌های هیدرولیک نیز یافت می‌شوند که به کارهای سنگین مانند بلند کردن مواد سنگین کمک می ‌کنند.

دوکاره

 • سیلندرهای پنوماتیکی دوکاره در هر دو سر پیستون کارمی‌کنند. یک قسمت برای خروجی استفاده می‌شود، در حالی که دیگری برای ورود استفاده می‌شود. پیستون‌های دوکاره در وسیله‌هایی همچون موتورهای بخار که به عنوان موتور خارجی محسوب می‌شوند، قرارمی‌گیرند.

 

بیشتر بخوانید : شیر برقی

جک یک طرفه

جک های یک طرفه یا یک کاره: جکِ پنوماتیک یک طرفه، کورس حرکت خود را از یک جهت انجام می دهد. در واقع هوای فشرده از یک سمت به جک وارد شده و پیستون را به حرکت در می آورد. قطع شدن فشار هوای ورودی و تخلیه شدن هوای درون جک باعث می شود میله پیستون و خود پیستون به شکل اولیه برگردند. بازگشت به حالت اولیه به کمک فنر بازگرداننده انجام می گیرد.

برای بسیاری از افراد سوالاتی درباره کاربرد جکِ پنوماتیک یک طرفه پیش می آید. امروزه از سیلندر پنوماتیک یک طرفه برای تفکیک قطعات از قالب، تولید گیره های پنوماتیکی، پرس کردن و فشرده سازی قطعات استفاده می شود. از این رو جک پنوماتیک در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد.

جک های پنوماتیک یک طرفه با مشخصات ویژه ای از سایر جک ها متمایز می شود.

 • در جک های یک طرفه استفاده از هوای فشرده تنها مربوط به زمان حرکت سیلندر است.
 • طول کورس فنر در جک های یک طرفه محدود است و همین موضوع میزان خروجی سیلندر را با محدودیت مواجه می کند.
 • فنر جک های یک طرفه با ایجاد مقاومت در برابر هوای فشرده همراه است و همین موضوع باعث کاهش نیروی هوای فشرده(حدود 10 درصد) می شود.

جک دوطرفه

جک پنوماتیک دوطرفه در رفت و برگشت میله پیستون مشارکت دارد. در واقع میله پیستون در جک پنوماتیک دوطرفه به وسیله هوای فشرده به حالت اولیه بر می گردد و این برگشت توسط فنر انجام نمی شود. در برخی از جک های دوطرفه میله پیستون یا شفت به شکل دوطرفه دیده می شود. در چنین شرایطی، میله پیستون یا شفت از دو سمت جک بیرون آمده و همین موضوع کارکرد دوطرفه جک را موجب می گردد.

در جک های دوطرفه ای که با دو میله پیستون کار می کنند، میزان نیروی فشرده در دو طرف باهم برابر است. در واقع این موضوع به دلیل یکسان بودن سطح دو جانب پیستون است اما در نمونه جک های دوطرفه ای که با یک میله پیستون کار می کنند، نیروی هوای فشرده در دو طرف جک یکسان نیست. در چنین حالتی، بخشی از نیروی هوای فشرده در سمت میله پیستونی از بین می رود. این میله پیستونی در وضعیت اتصال به پیستون باعث شده بخشی از سطح تحت فشار هوای فشرده حذف گردد.

در جک پنوماتیک دوطرفه، هوای فشرده از پورت ورودی جک وارد شده و رفت و برگشت پیستون را موجب می گردد. با عکس شدن جریان هوای شده در جک(بستن شیر)، شرایط تخلیه هوای فشرده از جک فراهم می گردد. هوای فشرده شرایط بازگشت پیستون به حالت اولیه را فراهم می نماید.

جک پنوماتیک دوطرفه برای حرکات و جا به جایی خطی مدنظر قرار می گیرد. در واقع حضور این جک ها باعث کاهش نیروی انسانی در صنایع مختلف می شود. از جک های دوطرفه برای سوراخکاری، برش، پایین آوردن قطعات، پرسکاری و فشرده سازی قطعات استفاده می گردد.

ساختار جک دو طرفه

جک های دوطرفه از ساختار ساده ای برخوردار هستند. ساختار جک های پنوماتیک به شکلی است که در دو وضعیت رفت و برگشت از جک کمک گرفته می شود.

اگر دوعدد جک دوطرفه را به شکل ترکیبی مورد استفاده قرار دهیم، شرایط لازم برای توقف شفت در چند نقطه فراهم خواهد شد.

سایر جک ها

 • جک قلمی
 • جک بدون شفت(رادلس)
 • جک فشرده یا کامپکت
 • جک چهارمیل مهار
 • جک کتابی

به طور کلی علیرغم تنوع بالای جک ها، استفاده از جک های شفت دار به ویژه در نوع قلمی یا چهار میل بسیار متداول و کاربردی می باشد. جک پنوماتیک برای انجام فشرده سازی و پرسکاری قطعات، باز و بسته کردن درب ها، انتقال قطعات،  ترمزهای صنعتی و ترمز غلطک بسیار کارایی دارد.

جک پنوماتیک | کنترل پی.اس.آی

جک پنوماتیک | کنترل پی.اس.آی

بیشتر بخوانید : شیر برقی آب

 

 

موارد استفاده از جک پنوماتیک

سیلندر پنوماتیک را با کاربردهای مختلف معرفی می کنند. از این سیلندر برای جدا کردن قطعات از قالب های مختلف (پرتاب قطعات)، پرس قطعات، ساخت و طراحی گیره پنوماتیک و فشرده سازی قطعات استفاده می شود. برخی از سیلندرهای پنوماتیک بدون فنر عرضه می شوند. در این جک ها، انرژی لازم برای بازگشت به وسیله نیروهای بیرونی همچون وزن قطعات و … فراهم می شود.

عملکرد جک پنوماتیک

عملکرد جک پنوماتیک

 

 

 

 

سیلندر پنوماتیکی

سیستم های پنوماتیک دارای مزایای متمایز زیادی هستند، ازجمله:

 • قابل اعتماد و کارآمد

اجزای سیستم پنوماتیک از بهترین سیستم‌های پنوماتیکی بسیار بادوام و قابل اعتماد هستند و نیاز به نگهداری کمتری دارند. همچنین هوای فشرده می‌تواند به راحتی از طریق لوله‌ها منتقل‌شود.

 • سادگی

اجزای سیستم پنوماتیک نسبتاً ساده هستند، که آن‌ها را برای سیستم‌های کنترل خودکار کمتر پیچیده، مناسب می‌کند.

 • ایمنی

سیستم‌های پنوماتیکی می‌توانند در محیط‌های قابل اشتعال بدون خطر آتش سوزی یا انفجار کارکنند.

 • مقرون ‌به ‌صرفه

اجزای سیستم پنوماتیک نسبتاً ارزان هستند و هزینه اولیه سیستم‌های پنوماتیک بسیار مقرون به صرفه است.

 

 

 

بیشار بخوانید : شیر برقی پنوماتیک

سیستم ضربه گیر در سیلندر پنوماتیک

زمانی که از سیلندر پنوماتیک استفاده می شود، باید کنترل سرعت پیش از اتمام کورس انجام شود. در این فرآیند کنترل لازم بر روی سرعت پیستون با کاهش سرعت انجام می گیرد. در واقع این کار برای پیشگیری از ضرب دیدگی و تصادم قطعات فراهم می گردد. عدم توجه به ضرب گیری نهایی می تواند صدماتی نظیر از بین رفتن جک یا در نوع شدید آسیب دیدن سیستم پنوماتیک را به دنبال داشته باشد. از این رو جک های پنوماتیک در دو جهت سرپوش جک با سیستم ضربه گیر همراه می شوند.

قیمت انواع جک پنوماتیک

جک پنوماتیک بر اساس کیفیت ساخت قیمت گذاری می شوند، نوع سنسور به کار رفته در این محصولات بخش مهمی از قیمت را به خود اختصاص می دهند، البته که فشار کاری و سایر بخش ها نیز روی قیمت تاثیر گذار است.

برخی از جک ها از نظر کمپرسور بسیار قوی هستند این جک ها از نظر قیمت به نسبت سایر موارد گرانتر به نظر می رسند برخی دیگر از جک ها از نظر توان کاری بالاتر هستند. حتی کیفیت قطعات کوچک در این محصولات نیز روی قیمت تاثیر گذار است.

در ساخت انواع سیستم های پنوماتیک آزمایش های متعددی صورت می گیرد تا کیفیت کار مشخص شود به این ترتیب این سیستم ها از نظر کیفیت ساخت با هم فرق دارند. برخی از سیستم های پنوماتیک قوی تر هستند و قیمت نسبتاً گرانتری به نسبت سایر سبک ها دارند و این موضوع بخش مهمی از سیستم را به خود اختصاص می دهد.

 

بیشترین سوالات پرسش شده توسط کاربران :

سیلندر پنوماتیک چه کار می کند؟ سیلندرهای پنوماتیکی که به عنوان محرک‌های پنوماتیکی نیز شناخته می‌شوند، محصولاتی هستند که برای ارائه حرکت و نیرو خطی یا چرخشی به سیستم‌ها، ماشین‌ها و فرآیندهای خودکار، به عنوان مثال در کاربردهای صنعتی، استفاده می‌شوند.
3 نوع سیلندر پنوماتیک چیست؟ سه نوع اصلی سیلندرهای پنوماتیکی وجود دارد که عبارتند از:

سیلندرهای تک اقدام

سیلندرهای دوتایی.

سیلندرهای تلسکوپی

تفاوت بین سیلندر هیدرولیک و سیلندر پنوماتیک چیست؟ پنوماتیک ها از گاز، معمولاً هوا یا گاز خالص برای انتقال نیرو با فشرده سازی گاز استفاده می کنند. از طرف دیگر، هیدرولیک ها از مایعات، اغلب روغن، گلیکول و دیگر گزینه های مایع مقاوم در برابر شعله استفاده می کنند.

 

خرید جک پنوماتیک

اگر قصد خرید جک پنوماتیک دارید باید یک سری نکات را به دقت رعایت کنید. حقیقت اینکه بسیاری از سیلندرهای پنوماتیک در مدل های متنوعی اعم از دیافراگمی، بدون میله و تلسکوپی و میله ای تقسیم می شوند و هر یک دارای مشخصه هایی هستند بنابراین باید بدانید که چه می خواهید، محبوب ترین گزینه شامل پیستون و میله است که در داخل یک سیلندر بسته در حرکت است و به طور کلی موقعیت قابل قبولی دارد به طور کلی جک ها از نظر اصل عملیاتی در دو سبک جک یک طرفه و دو طرفه نیز قرار دارند و این گزینه نیز بخش مهمی در خرید این قطعات محسوب می شود.

اگر قصد شما خرید جک یک طرفه است باید بدانید که در این جک ها یک پورت هوا وجود دارد و هوای فشرده شده به واسطه این پورت منتقل می شود و پیستون را به موقعیت مورد نظر خود منتقل خواهد کرد. از سوی دیگر بخشی نیز به صورت فنر داخلی برای برگشت پیستون نیز وجود دارد که برای خروج هوای فشرده شده از پیستون به موقعیت اولیه است. در هر صورت این جک ها از نظر کارایی در شرایط مناسبی قرار گرفته اند.

جک های دو طرفه نیز وجود دارند که شامل دو پورت هوا هستند و شرایط دریافت هوای فشار قوی به صورت متناوب صورت می گیرد و حرکت پیستون به جلو و عقب فراهم است این جک ها از نظر کیفیت در شرایط خاص خود هستند. در خرید جک ها باید همه این موارد را بررسی کنید.

 

جک پنوماتیک در تهران

فروشگاه کنترل پی اس آی در سال ( 1384 ) با ورود به عرصـه تهـیه و تامین تجهیزات پـنوماتیک کمک شـایانی به چـرخه صـنعت نموده و در این راسـتا همکاری های بسیار مفیدی با واحد های صنعتی کشور را داشته است .

تهیه و تامین تجهیزات پنوماتیک به خصوص ایر اسپرینگ متکی بر موجودی کالا بوده که باعث متمایز بودن فروشگاه کنترل پی اس آی می باشد.

جهت خرید محصولات جک پنوماتیک و یا سایر نجهیزات کنترل سبالات در تهران و یا سایر شهرستان ها می توانید به سایت این فروشگاه به نشانی controlpsi.com مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 02133990073 تماس حاصل فرمایید.

 

 

جمع‌بندی نهایی

درنهایت خاطرنشان می‌شود که استفاده از سیلندر پنوماتیک نیاز به تجربه و تبحر دارد. پس انجام اقدامات مربوط به سیلندر پنوماتیک باید تا حد امکان به تکنسین خبره سپرده‌شود. یا تمام فرآیند زیر نظر وی صورت‌گیرد. همچنین باید مراقبت لازم از این وسیله به عمل‌آید. چراکه در صورت ورود هرگونه گرد و خاک یا عدم روغن‌کاری، راندمان و طول عمر دستگاه به شدت افت می‌کند.

 

سوالات متداول سیلندر پنوماتیک

جکِ پنوماتیک در صنایع مختلف به کار گرفته می شود. اپراتورهای پنوماتیک در ارتباط با هوا یا باد قرار می گیرند. واژه پنوماتیک ریشه یونانی دارد و کلمه باد یا نفس را تداعی می کند. البته این موضوع در فناوری و صنایع مختلف اندکی تفاوت دارد.

جکِ پنوماتیک عملکرد خود را به شکل ویژه و متمایزی نشان می دهد. سیلندر پنوماتیک فعالیت خود را بر مبنای هوای فشرده شروع می کند. در جک های پنوماتیک هوا به شکل فشرده وارد پورت جک شده و در ناحیه پشت جک تجمع می یابد. حبس هوای فشرده و پرفشار در پشت جک، صفحه متصل به شفت جک را به حرکت در می آورد.

جک های یک طرفه یا یک کاره: جکِ پنوماتیک یک طرفه، کورس حرکت خود را از یک جهت انجام می دهد. در واقع هوای فشرده از یک سمت به جک وارد شده و پیستون را به حرکت در می آورد. قطع شدن فشار هوای ورودی و تخلیه شدن هوای درون جک باعث می شود میله پیستون و خود پیستون به شکل اولیه برگردند. بازگشت به حالت اولیه به کمک فنر بازگرداننده انجام می گیرد.