شیر برقی آب چیست ؟

امروزه برای راه اندازی بسیار از صنایع از شیر برقی کمک گرفته می شود. شیرهای برقی برای کنترل جریانات مدنظر قرار می گیرند. این جریانات می توانند هوای فشرده، آب و … باشند. شیر برقی آب به عنوان یکی از شیرهای مهم در تجهیزات شناخته می شود و کارایی قابل توجهی دارد.

به طور کلی شیر برقی با استفاده از نیروی آهنربایی و الکتریکی نقش خود را ایفا می کند. به همین خاطر این شیرها را با نام شیر برقی می شناسند. شیرهای برقی با نقش آفرینی خود ثابت کردند که در تجهیزات و تولیدات مختلف کارایی زیادی دارند و قابلیت استفاده بهینه و کم هزینه را برای صنایع مختلف به وجود می آورند.

نحوه عملکرد شیرهای برقی آب

شیر برقی آب با یک سیم پیچ حول محور پیستون معرفی می شود. جریان الکتریکی باعث خواص مغناطیسی سلونوئید شده و همین موضوع عملکرد شیر های یاد شده  را فراهم می آورد. هسته درون شیرهای برقی به شکل خطی جا به جا می شود. در واقع شیرهای برقی آب تامین کننده حرکات خطی می باشند. این نوع شیر ها قادر است انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل نماید. در واقع ساختار داخلی شیر برقی به گونه ای است که انرژی الکتریکی اسباب حرکت خطی پیستون را به وجود می آورد. به همین خاطر از شیرهای برقی به عنوان دستگاه های الکترومکانیکی یاد می شود.

در این دستگاه ها همزمان دو نیروی مکانیکی و الکتریکی وجود دارد. شیر برقی به عنوان یک دستگاه الترومگنتیک نیز معرفی می شود. این نام گذاری عملکرد شیر برقی را به خوبی نشان می دهد. با این نام گذاری مشخص می شود که نیروی مغناطیسی و انرژی الکتریکی هر دو در عملکرد شیر برقی موثر هستند. از شیر برقی می توان برای کنترل سیالات همچون آب یا گاز بهره مند شد. کویل شیر برقی آب امکان کنترل و اعمال تغییرات را بر روی جریان های مختلف فراهم می آورد. این کویل نیز به نوبه خود تحت تاثیر جریان الکتریکی قرار می گیرد. با عبور جریان الکتریکی از کویل، شاهد به وجود آمدن میدان مغناطیسی خواهیم بود. میدان مغناطیسی ایجاد شده، حرکت مکانیکی هسته آهنی شیرهای برقی آب را فراهم می کند. این حرکت باز و بسته شدن مسیر جریان آب یا هوای فشرده را فراهم می نماید.

عملکرد شیر برقی آب

عملکرد شیر برقی آب

بیشتر بخوانیم 🔗 جک پنوماتیک

کنترل از راه دور با شیر برقی

امکان کنترل از راه دور نیز برای شیرهای برقی وجود دارد. این موضوع به عملکرد شیرهای برقی مربوط می گردد. همیشه شیرهای برقی در کنار تجهیزات و صنایع تولیدی دیده نمی شوند. گاهی اوقات وجود برخی از مسائل باعث جدایی شیرهای برقی از صنایع می گردد. شیر برقی آب به گونه ای طراحی و تولید می شود که امکان کنترل از راه دور را برای تجهیزات فراهم آورد. در واقع علیرغم فاصله زیاد، فرمان الکتریکی برای کنترل جریان صادر می شود. قطع و وصل شدن جریان طی فرمان الکتریکی ساطع شده از این شیر ها می تواند بین صفر تا 100 قرار داشته باشد.

کنترل از راه دور با شیر برقی آب

کنترل از راه دور با شیر برقی آب

انواع سلونوئید

ماشین های صنعتی و اتومات به چنین شیرهای مجهزی نیاز دارند. همان طور که می دانید شیر برقی را با نام سلونوئید ولو نیز می شناسند. به همین خاطر بیشتر افراد درباره نام سلونوئید بسیار کنجکاوی می کنند. از سلونوئیدها برای شروع کار شیرهای برقی آب استفاده می شود. این وسیله شرایط لازم برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی را فراهم می آورد. شرایط خطی شیر برقی با تکیه بر سلونوئیدها به وجود می آید. سلونوئیدها در مدل های مختلف کششی-فشار یا فشاری-کششی تولید می گردند.

کاربرد شیرهای برقی آب

سلونوئیدها از شرایط اتصال مستقیم به سایر اجزای شیر برقی آب برخوردار هستند. حوزه کاربردی شیرهای برقی آب بسیار وسیع و قابل تأمل است. بیشتر صنایع با دیدگاه تامین امنیت و ایمنی بالا از شیر برقی بهره مند می گردند. البته این موضوع کاملاً صحیح می باشد. این شیر برای سیالات مختلف همچون روغن، نفت، گاز، آب و .. کارایی دارد. این سیالات برای اینکه از شیرهای برقی آب بهره مند شوند، نیاز به گرانروی پایین دارند. در واقع با خواص غیر ویسکوز معرفی می گردند. مهمترین نقش و عملکردی که برای شیر برقی آب مدنظر قرار می گیرد، ویژگی کنترل کنندگی می باشد. با این ویژگی می توان شرایط نظارت بر عملکرد سیالات مختلف را ایجاد کرد.

کاربرد شیر برقی آب

کاربرد شیر برقی آب

بیشتر بخوانیم 🔗 پنوماتیک

شیرهای برقی آب با عملکرد ساده قطع و وصل مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این شیرها در خطوط لوله کشی با دو حالت تعریف می گردند و از کاربرد و محبوبیت زیادی برخوردار هستند. در تولیدات سنگین و عملکردهای پیچیده، استفاده از شیرهای برقی ساده چندان کارساز نیست. در تولیدات پیچیده و سنگین از شیرهای برقی آب معمولی استفاده نمی شود. این تولیدات سنگین مبتنی بر ورود هوای فشرده هستند. در واقع عملکرد آن  ها با هوای فشرده فراهم می شود. از این رو شیر برقی به کار رفته در آن ها نیز متفاوت خواهد بود. با وجود شیرهای برقی می توان سطح ایمنی در حین کار با گازهای مختلف و … را بالا برد.

تامین امنیت با شیرهای برقی

شیرهای برقی می توانند سریع تر از شیرهای مکانیکی عمل می کنند. از این رو استفاده از شیر برقی برای صنایع مختلف توصیه می شود. سرعت و امنیت کاری به عنوان 2 پارامتر مهم در هر  صنعت و تولیدی معرفی می شوند. شیرهای برقی آب می توانند شرایط لازم برای تولید سرعتی و بهینه را فراهم آورند. شیرهای برقی آب تنها برای شروع کار نیاز به انرژی برق دارند. این نوع شیر در مواقع افزایش انرژی الکتریکی، عملکرد مطلوبی از خود نشان می دهد. در واقع در چنین شرایطی شیرهای برقی آب عملکرد و تامین امنیت را بهتر از هر زمان دیگری نشان می دهند. قطعاً با افزایش انرژی الکتریکی نیاز به تامین امنیت بیشتر می گردد.

جنس شیرهای برقی

شیرهای برقی آب را در جنس های مختلف تولید می کنند. در واقع این شیرها با توجه به میزان تحمل دمایی سیال ورودی، میزان خورندگی، میزان تحمل فشار و … مورد استفاده قرار می گیرند. در هنگام خرید شیر برقی باید به نکات مهمی توجه کنید و آن را از نظر ویژگی های مختلف مورد ارزیابی قرار دهید. در این صورت امکان خرید موفقی را فراهم خواهید کرد. به عنوان مثال برای محیط های خورنده، جنس هایی نظیر PTFE و EPDM پیشنهاد می گردد. این جنس ها قابلیت استفاده طولانی مدت از شیرهای برقی را فراهم می کنند.

به طور کلی شیر های برقی برای کنترل جریان های مختلف مانند هوای فشره، گاز، آب و … در انواع صنایع موجود مورد استفاده قرار می گیرند . این نوع شیر ها که از جمله آن ها شیر برقی آب می باشد با استفاده از نیروی الکتریکی اقدام به کنترل جریان مورد نظر می کنند که در متن مقاله به طور کامل به توضیح آن پرداخته شده است.

شیر برقی آب با یک سیم پیچ حول محور پیستون معرفی می شود. جریان الکتریکی باعث خواص مغناطیسی سلونوئید شده و همین موضوع عملکرد شیر های یاد شده  را فراهم می آورد، هسته درون شیرهای برقی به شکل خطی جا به جا می شود. در واقع شیرهای برقی آب تامین کننده حرکات خطی می باشند که در متن مقاله به طور کامل به توضیح این مورد پرداخته شده است .

سلونوئیدها از شرایط اتصال مستقیم به سایر اجزای شیر برقی آب برخوردار هستند. حوزه کاربردی شیر برقی آب بسیار وسیع و قابل تأمل است. بیشتر صنایع با دیدگاه تامین امنیت و ایمنی بالا از شیر برقی بهره مند می گردند که در متن مقاله به این موضوع اشاره شده است.