شیر برقی پنوماتیک چیست ؟

شیر برقی پنوماتیک برای کنترل جریان هوای فشرده مورد استفاده قرار می گیرد. به همین خاطر این شیر را با نام پنوماتیک یا بادی معرفی می کنند. شیرهای برقی با تنوع زیادی عرضه می شوند که هر کدام از این شیرها با توجه به ساختار و نوع عملکرد قابل تقسیم بندی می شوند. ضمن اینکه قادر به کنترل سیالات مایع یا گاز نیز می باشند.

کاربرد شیر برقی پنوماتیک

از شیر های برقی پنوماتیک برای قطع و وصل کردن و اعمال تغییرات بر روی جریان های گازی فشرده یا بادی استفاده می شود. در شیرهای برقی پنوماتیک امکان تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی مکانیکی وجود دارد. این تاثیر با اعمال تغییرات بر روی مسیر هوای فشرده همراه خواهد بود.

کاربرد شیر برقی پنوماتیک

کاربرد شیر برقی پنوماتیک

بیشتر بخوانیم 🔗 جک پنوماتیک

قطع و وصل شدن جریان های گازی در شیرهای برقی پنوماتیک به واسطه جریان های الکتریکی انجام می گیرد. این شیرها به شکل دو یا سه راهه عرضه می گردند. جریان الکتریکی به سلونوئید وارد شده و باعث قطعی یا وصل شدن هوای فشرده می شود.

اهمیت عملکرد شیر برقی پنوماتیک

برای راه اندازی و بهره مندی از شیرهای برقی پنوماتیک نیاز به جریان برق داریم. ابتدا بهتر است با نحوه کار شیرهای برقی پنوماتیک آشنا شوید. بسیاری از شرکت ها، صنایع و کارخانه جات از تجهیزات و سیستم های پنوماتیک برای راه اندازی صنایع گوناگون کمک می گیرند. عملکرد کاری بعضی از صنایع به گونه ای است که در زمان های مشخصی نیاز به قطعی جریان هوای فشرده وجود دارد.

این قطعی بخشی از روند تولیدی صنایع و کارخانه جات می باشد. در چنین شرایطی از شیر برقی پنوماتیک برای کنترل جریان استفاده می گردد. سیستم تولیدی شرکت ها و صنایع بادی به عملکرد این نوع شیر ها نیاز دارد. نبود شیرهای برقی پنوماتیک می تواند باعث اختلال در سیستم های تولید شود. شیرهای برقی پنوماتیک با استفاده از انرژی الکتریکی، شرایط برقراری اتصال و عدم اتصال جریان را فراهم می کنند.

اهمیت شیر برقی پنوماتیک

اهمیت شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک تنها برای جریان فشرده هوا کارایی دارد. در واقع از این شیر نمی توان برای عبور یا قطعی جریان های گازی مانند نیتروژن، آرگون و … بهره مند شد. در ساختار شیرهای برقی پنوماتیک می توان بویین را مشاهده کرد. بویین ها برای جذب انرژی الکتریکی مدنظر قرار می گیرند و عملکرد قطع و وصل شدن جریان هوای فشرده را در دستگاه های مختلف موجب می گردند.

سیستم کنترل شیر برقی بادی

سیستم کنترلی مورد نظر برای قطع و وصل شدن جریان در بیرون از سیستم شیر برقی قرار می گیرد. این سیستم کنترلی برای کارکرد بهتر و کارایی بیشتر تجهیزات صنعتی مدنظر است. نحوه استفاده از شیرهای برقی پنوماتیک راحت و آسان بوده و این شیرها قابلیت استفاده در صنایع مختلف را دارند. به همین خاطر بیشتر افراد تمایل دارند از این شیر ها برای امور مختلف بهره مند گردند.

سیستم کنترل شیر برقی پنوماتیک بادی

سیستم کنترل شیر برقی پنوماتیک بادی

بیشتر بخوانیم 🔗  شیر پنوماتیک

کارخانه های تولیدی از شیرهای برقی پنوماتیک بسیار استفاده می کنند. در واقع با به کارگیری شیرهای برقی می توان زمان اتصال یا عدم اتصال جریان هوای فشرده را مشخص نمود. چنین کنترل و تنظیماتی بر روی شیر برقی باعث می شود تجهیزات و دستگاه های مختلف در صنایع با بیشترین کارایی مورد استفاده قرار بگیرند و خللی در روند تولید به وجود نیاید.

برای اینکه بتوانیم از حداکثر توان و کارایی شیر برقی پنوماتیک بهره مند شویم، نیاز به نصب و راه اندازی صحیح آن داریم. تنها در این صورت امکان بهره مندی بهینه و بدون دردسر از تجهیزات تولیدی فراهم می گردد. استفاده از شیرهای برقی پنوماتیک با صرفه جویی در هزینه ها و انرژی همراه است.

شکل طراحی شیر برقی بادی

شیر برقی پنوماتیک از نظر شکل طراحی قابل تقسیم بندی می باشد.

شیر اسپولی

تنوع شیرهای برقی بادی

داشتن ویژگی های مختلف و تنوع کارکردی نیز در تقسیم بندی شیر برقی بادی تاثیر دارد. برخی از شیرهای برقی بادی دارای یک ورودی یا خروجی می باشند. در برخی دیگر از شیرهای برقی بادی تعداد ورودی و خروجی ها افزایش می یابد. در واقع شیر برقی بادی یک راهه با نمونه دو راهه و سه راهه متفاوت است. نمونه های سه راهه برای برخی از صنایع کاربردی هستند و نمونه های دیگر برای پوشش برخی از صنایع کارایی دارند.

تنوع شیرهای برقی پنوماتیک قابل توجه بوده و همین مسئله انتخاب و خرید شیر برقی بادی را با مشکل مواجه می کند. برای خرید شیر برقی بادی باید اطلاعات کافی و جامعی درباره ورودی و خروجی های شیر برقی، کارایی شیرهای برقی، شکل طراحی و … داشته باشید. شیرهای برقی پنوماتیک می توانند به شکل پیچی یا پرسی مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع بین دو شیر برقی پیچی و پرسی تفاوت قیمت وجود دارد. نوع صنعت و نیاز صاحبان صنایع، شیر برقی مناسب را انتخاب می کند. شیر برقی پنوماتیک انتخابی باید نیازهای شرکت را در تولید پوشش دهد و از هر نظر مقرون به صرفه باشد.
تنوع کاربرد شیرهای برقی پنوماتیک باعث شده تا از این شیرهای مجهز برای صنعت های مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال برخی از صنایع نیاز به دو ورودی، بعضی از صنایع نیاز به سه خروجی و … دارند. تفاوت در نیازها و تولیدات، امکان بهره مندی از شیرهای برقی متنوع را فراهم می آورد.

آموزش تعمیر شیر برقی پنوماتیک

برای تعمیر شیر برقی پنوماتیک نیاز است یک سری شرایط مورد بررسی قرار بگیرد:

مرحله اول: نیاز است که در ابتدا تمامی آب فشار قوی پشت شیر پنوماتیک به طور صحیح قطع شود. در صورتی که اطمینان از این کار وجود نداشته باشد سبب بروز یک سری خطرات برای شما می شود . در واقع باید شیر فلکه را بچرخانید تا از قطع شدن فشار آب ورودی اطمینان حاصل کنید.

مرحله دوم: در مرحله دوم نیاز است که اتصالات نقطه فشار به واسطه آچار به آرامی باز شود و اتصالات از بدنه فلکه جداسازی شود.

مرحله سوم: در این مرحله باید کنترل مربوط به هوا خاموش شود. باید قسمت هوا از فعال کننده جدا شود. در نهایت قسمت فعال کننده از بدنه فلکه جدا سازی می شود.

مرحله چهارم: همه بخش های فلکه می بایست به انضمام رولپلاک از بدنه فلکه جداسازی شود.
نیاز است که داخل فلکه نیز تمیز شود و این نکته پیش از نصب مجدد صورت بگیرد. بخش های بالا و پایین فلکه به واسطه شکستگی یا ترک خوردگی بررسی شود.

مرحله پنجم: نیاز است که اورینگ در بدنه فلکه به درستی نصب شود و حلقه پشتی فولاد ضد زنگ روی نقطه بدنه قرار می گیرد و بخش پخ نیز به سمت اورینگ قرار خواهد گرفت.
یک سری مراحل نیز برای مهر و موم شیر فشار بالا ارزیابی می شود که به سمت حلقه های پشتیبان برنجی روی ساقه ها متصل هستند و گریس با غلظت بالا را به قطر خارجی فشار می دهد.

بیشترین سوالات پرسش شده توسط کاربران :

تفاوت شیر ​​برقی با شیر پنوماتیک چیست؟ بزرگترین تفاوت بین محرک های الکتریکی و پنوماتیکی نیروی محرکه عملکرد آنها است. محرک های پنوماتیکی به منبع هوای 60 تا 125 PSI نیاز دارند. شیر برقی (پایلوت) توسط یک ولتاژ AC یا DC کنترل می شود. هنگامی که منبع هوا در دسترس نباشد، از محرک های الکتریکی استفاده می شود.
شیر برقی پنوماتیک برای چه مواردی استفاده می شود؟ شیرهای برقی پنوماتیکی دستگاه های الکترومکانیکی هستند که جریان هوا یا گاز را کنترل می کنند. آنها بیشتر برای کنترل محرک های پنوماتیکی مانند سیلندرها، توربین ها (موتورهای پنوماتیک)، دیافراگم ها و لوله ها استفاده می شوند.
شیرهای برقی پنوماتیک چگونه کار می کنند؟ شیر برقی که به عنوان شیر الکتریکی نیز شناخته می شود، دریچه ای است که از نیروی الکترومغناطیسی برای کار استفاده می کند. هنگامی که جریان الکتریکی از سیم پیچ برقی عبور می کند، میدان مغناطیسی ایجاد می شود که باعث می شود یک میله فلزی آهنی حرکت کند.

قیمت شیر برقی پنوماتیک

می دانیم که شیر برقی پنوماتیک دستگاهی است که در صنعت به منظور کنترل جریان گاز و مایعات استفاده می شود. قیمت شیر برقی پنوماتیک بر اساس کیفیت، نوع و سایز قطعات، برند به کار رفته و همینطور روش انتقال برآورد می شود. قیمت این قطعه بر اساس نوع قطع و وصل نیز مشخص می شود و در نهایت جریان در یک ساختار روتین دنبال می شود.

شیر برقی پنوماتیک شیری است که به واسطه نیروی الکترونیکی کار می کند یعنی میزان جریان هوا به واسطه سیستم پنوماتیک تنظیم می شود. مکانیزم بوبین برقی در این سیستم از نظر کیفیت و قیمت متفاوت است. از سوی دیگر بوبینی که در این شیرها استفاده می شود شامل یک ولتاژ خاص بوده و یک میدان مغناطیسی مشخص ایجاد می کند. سیستم دارای یک آرمیچر و یا یک پیستون بوده و شامل یک سری تغییرات می شود.

شیر برقی پنوماتیک در تهران

فروشگاه کنترل پی اس آی در سال ( 1384 ) با ورود به عرصـه تهـیه و تامین تجهیزات پـنوماتیک کمک شـایانی به چـرخه صـنعت نموده و در این راسـتا همکاری های بسیار مفیدی با واحد های صنعتی کشور را داشته است .

جهت خرید محصولات پنوماتیک و یا سایر نجهیزات کنترل سبالات در تهران و یا سایر شهرستان ها می توانید به سایت این فروشگاه به نشانی controlpsi.com مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 02133990073 تماس حاصل فرمایید.

از شیر های برقی پنوماتیک برای قطع و وصل کردن و اعمال تغییرات بر روی جریان های گازی فشرده یا بادی استفاده می شود. در شیرهای برقی پنوماتیک امکان تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی مکانیکی وجود دارد، این تاثیر با اعمال تغییرات بر روی مسیر هوای فشرده همراه خواهد بود که در متن مقاله به توضیح کامل آن پرداخته شده است.

تنوع شیرهای برقی پنوماتیک قابل توجه بوده و همین مسئله انتخاب و خرید شیر برقی بادی را با مشکل مواجه می کند. برای خرید شیر برقی بادی باید اطلاعات کافی و جامعی درباره ورودی و خروجی های شیر برقی، کارایی شیرهای برقی، شکل طراحی و … داشته باشید که در متن مقاله به اینم موضوع اشاره شده است.

نمونه محصولات ارائه شده توسط شرکت کنترل پی اس آی :

شیر پنوماتیک
پنوماتیک