کوپلینگ-پنوماتیک
کـوپلینـگ پـنوماتیـک
تبدیل-اتصالات
تبدیل رزوه اتصالات
اتصالات پنوماتیک
فیتینگ برنجی و استیل
فیتینگ-پنوماتیک
فیتینگ های پنوماتیک

معرفی ویژگی اتصالات پنوماتیک و معرفی کاربرد آن ها

اتصالات پنوماتیک برای متصل کردن قطعات مختلف سیستم پنوماتیک، شلنگ ها و لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد. فیتینگ پنوماتیک نسبت به اتصالات هیدرولیکی از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار است. به همین خاطر در حین اتصال کردن قطعات در سیستم های پنوماتیک، فشار کمتری بر روی اتصالات و قطعات وارد می گردد.

کاربرد اتصالات پنوماتیک

برای اتصال اجزای پنوماتیک از اتصالات پنوماتیک و برای تغییر فشار هوای ورودی و یا تغییر جهت آن از اتصالات مینیاتوری کمک گرفته می شود. فیتینگ پنوماتیک به عنوان ابزارهای دقیق در کنترل مدنظر قرار می گیرند.

ویژگی اتصالات پنوماتیک

ویژگی اتصالات پنوماتیک

بیشتر بخوانیم 🔗 شیر برقی

اجزای اتصالات پنوماتیک

اتصالاهای پنوماتیک ممکن است شامل قطعاتی همچون پیپ، لوله و شلنگ شوند.

لوله:

برای ساخت لوله از مواد جامد استفاده شده است. این نوع اتصالات با ظاهری سخت و سفت نمایان می شوند.

پیپ:

پیپ ها نیز از مواد جامد تولید شده اند و از سختی قابل توجهی برخوردار هستند. پیپ ها دارای انعطاف کمتری نسبت به لوله می باشند.

نحوه عملکرد و اتصال قطعات در سیستم پنوماتیک متفاوت است. در واقع این تفاوت ظاهری باعث به وجود آمدن اتصالات پنوماتیک یاد شده در اشکال گوناگون می شوند.

اتصالات مستقیم

اتصال های پنوماتیک می توانند از نوع مستقیم باشند. در اتصالات مستقیم، یک جهت قطعه به شلنگ یا لوله و جهت دیگر نیز به قطعات دیگر سیستم متصل می گردد. برای تثبیت این اتصالات از پیچ و مهره استفاده می شود. فیتینگ مستقیم پنوماتیک در حکم یک آداپتور عمل می کند. این اتصالات با مواد، اندازه نخ، قطرها و گریدهای متفاوتی عرضه می شوند. اتصالات پنوماتیک مستقیم قابلیت استفاده با ابزارهای مختلف را دارند. به همین خاطر در سیستم پنوماتیک از اتصالات مستقیم بسیار استفاده می شود.

اجزا اتصالات پنوماتیک

اجزا اتصالات پنوماتیک

بیشتر بخوانیم 🔗 جک پنوماتیک

اتصالات Y

اتصال های پنوماتیک Y شکل می توانند برای امور مختلف همچون ابزارهای هوایی، نساجی، برنامه های حمل و نقل، خودرو، خطوط هوایی صنعتی، گاراژها، بسته بندی، رباتیک و … مورد استفاده قرار بگیرند. اتصالات Y شکل پنوماتیک با امکاناتی نظیر قطع و وصل کردن سریع و استحکام مخزن در مقابل خلاء معرفی می گردند.

اتصالات ارتباطی

فیتینگ پنوماتیک از نظر نوع ارتباط نیز تفکیک می شوند.

اتصالات Bite

اتصالات Bite را به عنوان اتصالات کمپرسوری پنوماتیک می شناسند. این نوع اتصالات برای استحکام اجزای پنوماتیک از فشار و یک پیچ تیز استفاده می کنند. این پیچ تیز به همراه فشار، امکان اتصال محکم اجزای پنوماتیک را به قطعات فراهم می آورد.

اتصالات یاد شده از تجهیزات مهم در سیستم های پنوماتیک به حساب می آیند. در واقع امکان ارتباط گیری اجزا با یکدیگر از طریق فیتینگ پنوماتیک فراهم می شود. تنوع اتصالات سبب افزایش کارایی و کاربرد آن ها در صنایع گوناگون می شود. این اتصالات می توانند حرکت آسان لوازم و تجهیزات پنوماتیک را فراهم آورند. با استفاده از این اتصالات می توان امکان جای گذاری صحیح قطعات را فراهم کرد و سرعت کار را افزایش داد.

ویژگی های خاص فیتینگ پنوماتیک

• فیتینگ پنوماتیک می تواند با توجه به سایز طراحی، فشار کاری 24 بار را تحمل نماید.
• قابلیت نصب و به کارگیری اتصالات سیستم های پنوماتیک بسیار راحت و آسان است. به همین خاطر این اتصالات از سایر سیستم ها متفاوت خواهند شد.
• قسمت دنده اتصالات از جنس برنج بوده و در قسمت بدنه آن ها می توان جنس PBT را مشاهده کرد.
• قسمت های فلزی اتصالات نیز به وسیله نیکل یا روی آبکاری می گردد.
• اورینگ های NBR برای پیشگیری از نشتی اتصالات مورد استفاده قرار می گیرند.
• اتصالات سیستم پنوماتیک به شکل سه راه وسط دنده، زانو گردان، مستقیم و … عرضه می شود. این تنوع در طراحی باعث تنوع در کاربرد اتصالات نیز می گردد.
• برای دنده اتصالات از انواع مختلفی همچون NPT، BSPT، METRIC و BSP کمک گرفته می شود.

ویژگی های ویژگی اتصالات پنوماتیک

ویژگی های ویژگی اتصالات پنوماتیک

بیشتر بخوانیم 🔗  شیر پنوماتیک

از فیتینگ پنوماتیک برای موارد مختلفی همچون دستگاه های بادی، صنعت خودرو، کمپرسورها، دستگاه های پنوماتیک، خدمات پنوماتیک، صنعت داروسازی، جک های پنوماتیک و … استفاده می شود.

اتصالات پنوماتیک در تهران

فروشگاه کنترل پی اس آی در سال ( 1384 ) با ورود به عرصـه تهـیه و تامین تجهیزات پـنوماتیک کمک شـایانی به چـرخه صـنعت نموده و در این راسـتا همکاری های بسیار مفیدی با واحد های صنعتی کشور را داشته است .

کنترل پی اس آی از سال 1389 با ورود به عرصه تامین و توزیع تخصصی ایر اسپرینگ و محصولات مرتبط با آن نام خود را در صنعت کشور در این زمینه ثبت کرده و کارنامه قابل قبولی در این زمینه بدست آورده است.
تهیه و تامین تجهیزات پنوماتیک به خصوص ایر اسپرینگ متکی بر موجودی کالا بوده که باعث متمایز بودن فروشگاه کنترل پی اس آی می باشد.

برای اتصال اجزای پنوماتیک از اتصالات پنوماتیک و برای تغییر فشار هوای ورودی و یا تغییر جهت آن از اتصالات مینیاتوری کمک گرفته می شود. فیتینگ پنوماتیک به عنوان ابزارهای دقیق در کنترل مدنظر قرار می گیرند….

• فیتینگ پنوماتیک می تواند با توجه به سایز طراحی، فشار کاری 24 بار را تحمل نماید.
• قابلیت نصب و به کارگیری اتصالات سیستم های پنوماتیک بسیار راحت و آسان است. به همین خاطر این اتصالات از سایر سیستم ها متفاوت خواهند شد.
• قسمت دنده اتصالات از جنس برنج بوده و در قسمت بدنه آن ها می توان جنس PBT را مشاهده کرد….

اتصالات پنوماتیک ممکن است شامل قطعاتی همچون پیپ، لوله و شلنگ شوند که در متن مقاله به طور کامل ذکر و به توضیح هر یک از آن ها پرداخته شده است….