کاربرد شیر پنوماتیک در صنایع مختلف

شیر پنوماتیک برای کنترل هوا در جک پنوماتیک و صنایع مختلف استفاده می شود. در واقع گاهی نیاز به تغییر مسیر هوا داریم. همچنین قصد داریم جریان هوای داخل سیلندر را قطع و وصل کنیم، در چنین شرایطی از شیرهای پنوماتیک استفاده می شود. شیرهای پنوماتیک به دو شکل دستی و برقی عرضه می شوند.

دستگاه پنوماتیک چیست

وقتی صحبت از پنوماتیک است یعنی فناوری هوای فشرده! معمولاً از گاز فشرده که به عنوان هوای خشک یا غیر خشک است برای راه اندازی یک عملگر استفاده می شود و سبب انجام کار یا متوقف ساختن آن می شود.

در سیستم های پنوماتیکی از هوای فشرده برای انجام شدن کار استفاده می شود و شرایط به این صورت است که هوا را جذب کرده و به مدار منتقل می سازد و در نهایت انرژی مورد نظر تامین می شود. به این ترتیب سیستم های پنوماتیکی در صنایع مورد گسترش قرار گرفته اند و اثر بخشی قابل قبولی دارند.

کاربرد پنوماتیک

پنوماتیک کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد. مثلاً یکی از اصلی ترین حوزه هایی که از این سیستم ها استفاده می شود، صنعت خودرو است. از این سیستم برای ترمز هیدرولیک و فرمان هیدرولیک است. به طور کلی این سیستم برای تنظیم صندلی نیز استفاده می شود.

از سوی دیگر پنوماتیک در صنایع غذایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و برای کنسرو سازی و ظروف یکبار مصرف مورد تایید است. در صنعت کشاورزی، به منظور میوه چینی و حفاری نیز استفاده می شود و البته که سطح تکنولوژی به خصوص استفاده می شود.

این سیستم در برق و زیرمجموعه های آن نیز دخالت دارد و برای حوزه های جوشکاری و صنایع برش چوب و … نیز استفاده می شود. در حمل و نقل نیز این سیستم مدنظر است به طوری که برای ماشین های سنگین حکم یک سیستم حیاتی را ایفا می کند.

طرز کار شیر برقی پنوماتیک

در شیرهای برقی پنوماتیک برای ایجاد نیرو از جریان الکتریکی کمک گرفته می شود. جریان الکتریکی زمینه لازم برای کنترل شیر را فراهم می نماید. در واقع در این حالت عملکرد شیر به جریان الکتریکی وابسته است. زمانی که جریان الکتریکی بر روی شیرهای پنوماتیک اعمال می گردد، به شدت بر روی بویین تاثیر خواهد داشت. تاثیرگذاری جریان الکتریکی بر روی بویین با خاصیت مغناطیسی همراه است و سبب عملکرد شیر می شود.

تعرییف شیر پنوماتیک برقی

تعرییف شیر پنوماتیک برقی

با شیر برقی پنوماتیک می توان شرایط مناسب برای کنترل الکتریکی شیرها را فراهم کرد. شیرهای پنوماتیک برقی با بویین قابلیت تغییر می یابد. برای تحریک بویین از انرژی الکتریکی استفاده می شود. بویین ها با ولتاژهای مختلفی در شیر برقی پنوماتیک به کار گرفته می شوند. این بویین ها می توانند 24 یا 220 ولت باشند. در نتیجه تنوع ولتاژ در بویین ها، امکان به کارگیری شیرهای پنوماتیک را در صنایع مختلف فراهم می آورد. شیر برقی پنوماتیک قابلیت استفاده در ماشین آلات عمرانی یا صنعتی، صنایع داروسازی و … را دارد.

انواع شیر برقی پنوماتیک بر حسب نوع عملکرد

شیر پنوماتیک با رویکردهای مختلف طبقه بندی می شوند مثلاً این سیستم ها بر اساس پورت های ورودی و خروجی تقسیم می شوند همینطور از نظر تعداد مسیرهای جریان یا موقعیت های سوئیچینگ نیز قابلیت تغییر دارند. مکانیسم باز و بسته شدن پورت ها در این شیرها نیز بسیار مهم است. از سوی دیگر موقعیت سوپاپ غیر فعال از دیگر بخش های مهمی است که قابل قبول خواهد بود.

شیرهای کنترل جهت که سبب کنترل مهار یا جریان هوا می شود دسته ای از شیرهای پنوماتیک بوده و در مدل های جهت دار دو طرفه، سه طرفه، و همینطور شامل دریچه های پنوماتیک جهت دار چهار طرفه محسوب می شود. شیر پنوماتیک افست فنری بوده و شامل دسته بندی های خاصی نیز هستند.

شیر یک طرفه

شیرهای یک طرفه پنوماتیک امکان گذر جریان را برای یک طرف فراهم می آورند و در سمت دیگر شرایط لازم برای انسداد جریان را فراهم می کنند.

انواع شیر پنوماتیک

انواع شیر پنوماتیک

بیشتر بخوانیم 🔗  شیر برقی

شیر کنترل فشار

شیر کنترل فشار به عنوان یک مدل از شیرهای پنوماتیک معرفی می شود. شیر کنترل فشار می تواند ایمنی سیستم پنوماتیک را بالا ببرد. تامین امنیت جریان پنوماتیک با تنظیم کردن فشار مخزن فراهم می گردد. کنترل فشار بر روی فشار ورودی انجام می شود. در واقع بر روی فشار ورودی محدودیت اعمال می گردد. در نتیجه از افزایش فشار درون مخزن یا به خطر افتادن امنیت پنوماتیک جلوگیری می شود. جایگاه شیرهای کنترل فشار بعد از کمپرسور باد می باشد.

شیر تنظیم فشار

شیر پنوماتیک می تواند به عنوان شیر تنظیم کننده فشار مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع گاهی تمایل داریم میزان فشار ورودی را در حد ثابتی نگه داریم. در چنین حالتی از شیرهای تنظیم های کننده فشار بهره مند می شویم. با این شیرهای پنوماتیک می توان شرایط مناسب برای تثبیت فشار را ایجاد کرد.

شیر تابع فشار

شیرهای تابع فشار نیز به عنوان دسته ای دیگر از شیرهای پنوماتیک معرفی می شوند. زمانی که فشار باد در یک دامنه و محدوده خاص خارج می شود، با شیرهای تابع فشار مطلع خواهیم شد. سیگنال دریافتی توسط شیرهای تابع فشار باعث راه اندازی آلارم یا یک سیستم کنترلی می شود و از این طریق خروج فشار به اپراتور مخابره می گردد.

شیر کنترل جریان

شیرهای پنوماتیک می توانند برای کنترل مدار مورد استفاده قرار بگیرد. کنترل جریان با محدود کردن کانال های هوای فشرده فراهم می شود. در واقع در کانال های هوای فشرده یک گلویی ایجاد شده و همین موضوع کاهش جریان را به دنبال دارد. از این ترفند برای کنترل جریان استفاده می شود.

شیر قطع و وصل جریان

شیر پنوماتیک می تواند برای قطع و وصل کردن جریان کارایی داشته باشد. از شیر قطع و وصل کردن جریان در سیستم های پنوماتیک به شدت استقبال می شود. بویین درون شیرهای پنوماتیک، با اعمال فشار دست یا جریان برقی تحریک می گردد. تحریک بویین، زمینه برای تغییر مسیر یا قطع و وصل کردن جریان را به وجود می آورد.
همان طور که متوجه شدید کارایی این نوع از شیرهای پنوماتیک می تواند بیشتر از دیگر شیرها باشد. در واقع با این شیر می توان عملکرد سیلندرهای پنوماتیک را فراهم آورد.

نام گذاری شیرهای پنوماتیک

شیرهای پنوماتیک بر حسب تعداد پورت خروجی یا ورودی و تعداد حالت قابل تفکیک است. به عنوان مثال برخی از شیرهای پنوماتیک را به عنوان 5/3 می شناسند. منظور از این نام گذاری این است که شیر به همراه 5 خروجی و ورودی و سه حالت می باشد. در واقع عدد سمت راست تعداد حالات و عدد سمت چپ ورودی و خروجی های شیر را نشان می دهد.

بر روی بدنه شیرهای برقی، نمودار شیر در وضعیت توقف رسم می گردد. از این وضعیت با نام وضعیت کارنیفتاده نیز یاد می شود. چنین وضعیتی در واقع همان وضعیتی است که شیر پیش از تغییر و تحریک دارد.

نام گذاری این شیرها می تواند به تعداد دهانه و تعداد مکان های سوئیچی آن نیز مربوط شود. به عنوان مثال وقتی از شیری با نام شیر راه دهنده 5/2 یاد می شود، یعنی دارای 2 دهانه و 5 جایگاه سوئیچی است.

نمونه محصولات ارائه شده توسط شرکت کنترل پی اس آی :

شیر برقی پنوماتیک
پنوماتیک
شیر برقی
شیرهای کنترل فشار
فلوکنترل-پنوماتیک
شیرهای کنترل جریان
شیر-پنوماتیک-دستی-و-مکانیکی
شیرهای تحریک دستی
شیر-پنوماتیک
شیرهای کنترل جهت
شیر-پنوماتیک-بلوکی
شیرهای منیفولد
اکچیتور-پنوماتیک
اکچیتور پنوماتیک
شیر-برقی
شـیرهای بـرقی
شیر-پروپرشنال-پنوماتیک
شیرهای پروپرشنال

تاثیر سلونوئیدها در عملکرد شیرهای پنوماتیک

شیرهای برقی پنوماتیک بر روی لوله ها نصب می شوند. از شیرهای برقی برای تحقق اهداف استفاده می گردد. در واقع شیرهای برقی پنوماتیک زمانی می توانند کارایی داشته باشند که بویین درون آن ها تحریک شود. سلونوئیدها تاثیر زیادی در عملکرد شیرهای برقی دارند. زمانی که سر سلونوئیدها تحت تاثیر افزایش ولتاژ قرار می گیرد، جریان هوای ورودی کمتر می گردد. در واقع تا زمانی که سلونوئیدها تحت جریان ولتاژ برق قرار نگیرند، هیچ گونه تغییری بر روی میزان هوای ورودی اعمال نخواهد شد.

عملکرد شیر پنوماتیک

عملکرد شیر پنوماتیک

عملکرد شیرهای پنوماتیک

البته در بیشتر موارد سلونوئیدها شرایط لازم برای کم شدن جریان را فراهم می کنند و نمی توانند جریان را به شکل کامل مسدود کنند. همچنین گاهی شیر برقی پنوماتیک که به شکل حالت بسته تولید می گردد، قابلیت بسته شدن کامل جریان را فراهم می کند. شیرهای حالت بسته به گونه طراحی می شوند که افزایش جریان هوا در ارتباط مستقیم با افزایش جریان الکتریسیته قرار می گیرد.

شیرهای پنوماتیک گاهی برای قطع و وصل کردن جریان مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی نیز تغییر جهت هوای فشرده سبب کنترل هوای ورودی به داخل لوازم صنعتی می شود. البته بیشتر صاحبان صنایع و مدیران کارخانجات تمایل دارند از نمونه شیرهای پنوماتیک با امکان قطع و وصل کامل جریان بهره مند شوند. این قطع و وصل شدن، شرایط کار کردن با وسایل را آسان تر می کند. از این رو بیشتر صنایع، شیر برقی پنوماتیک را به شیرهای دستی ترجیح می دهند. همچنین انتخاب شیرهای قطع و وصل کردن جریان برای صاحبان صنایع در اولویت قرار دارد.

برای خرید و انتخاب انواع شیرهای پنوماتیک بهتر است بر اساس نیاز صنایع عمل کنید.

بیشترین سوالات پرسش شده توسط کاربران :

شیر پنوماتیک چگونه کار می کند؟ همانطور که هوا از طریق یک کمپرسور به مخزن وارد می شود، به دیواره های منطقه فشار می آورد. هنگامی که فشار به اندازه کافی قوی شد، فنرهای زیر مخزن را فشرده می کند و دیافراگم را به سمت پایین فشار می دهد. این به نوبه خود باعث می شود میل سوپاپ به سمت پایین فشار بیاورد و دریچه را ببندد.
در پنوماتیک چند دریچه وجود دارد؟ شیرهای سه طرفه هوای تحت فشار را به سمت انتهای درپوش سیلندر هدایت می کنند. جابجایی قرقره به موقعیت شدید دیگر جریان و فشار را به محرک مسدود می کند. محرک به گذرگاه اگزوز متصل است. بنابراین نیروی فنر یا گرانش باید میله را به موقعیت اصلی خود بازگرداند.
شیرهای پنوماتیک از چه چیزی ساخته شده اند؟ شیرهای برقی پنوماتیکی معمولاً دارای طراحی قرقره هستند. آنها از یک بدنه آلومینیومی با سوراخ استوانه ای تشکیل شده اند. پورت های مختلف سوپاپ به سیلندر متصل می شوند. یک قرقره کشویی در سیلندر دارای چندین مهر و موم در طول خود است.

قیمت شیر پنوماتیک

از انجایی که قیمت شیر پنوماتیک با هم فرق دارند نیاز است که ساختار هر یک و پارامترهای مورد نیاز برای سنجش نیز مشخص شود.

مدل اول فشار عملیاتی یا دامنه فشار است که بخش مهمی از قیمت را شامل می شود. این بخش مربوط به دامنه ای است شیر را درجه بندی می کند تا مدیریت و کنترل به دقت صورت بگیرد. گزینه دیگر واسطه عملیاتی است و بخش مهمی از قیمت را شامل می شود در واقع واسطه عملیاتی سبب می شود که کنترل در سطح ایمنی صورت بگیرد و هوای فشرده نیز ساختار قابل قبولی داشته باشد.

گزینه دیگر در قیمت شیر پنوماتیک نرخ چرخه است و شامل حداقل تعداد چرخه های شیر است و هرچه این نرخ بیشتر باشد یعنی دستگاه با موقعیت بالاتری کار می کند و اثر بخش تر است. سایز پورت شامل پارامترهای ابعادی و فیزیکی بوده که هرچه متنوع تر باشد قیمت نهایی محصول گرانتر خواهد بود.

یک بخش دیگر مربوط به ولتاژ مجاز کویل است که اگر شامل شیرهایی مخصوص با ولتاژ ماکزیمم باشد می توان آن را مجموعه ای فعال در نظر گرفت. این ولتاژ ها به طور کلی بخش مهمی از هزینه ها محسوب می شوند. ظرفیت یا ضریب جریان مربوط به مقدار گنجایش شیر برای جریان هوا بوده و به واسطه cv ارزیابی می شود و البته که شامل یک نرخ ثابت بوده و بر اساس نرخ جریان و فشار دیفرانسیل درجه بندی و قیمت گذاری می شود.

شیر پنوماتیک در تهران

فروشگاه کنترل پی اس آی در سال ( 1384 ) با ورود به عرصـه تهـیه و تامین تجهیزات پـنوماتیک کمک شـایانی به چـرخه صـنعت نموده و در این راسـتا همکاری های بسیار مفیدی با واحد های صنعتی کشور را داشته است .

جهت خرید محصولات پنوماتیک و یا سایر نجهیزات کنترل سبالات در تهران و یا سایر شهرستان ها می توانید به سایت این فروشگاه به نشانی controlpsi.com مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 02133990073 تماس حاصل فرمایید.

شیر پنوماتیک برای کنترل هوا در جک پنوماتیک و صنایع مختلف استفاده می شود در واقع گاهی نیاز به تغییر مسیر هوا و یا قصد قطع و وصل جریان هوای داخل سیلندر را داریم، در چنین شرایطی از شیر پنوماتیک استفاده می شود که در متن مقاله به توضیح بیشتر این موضوع پرداخته شده است.

شیرهای پنوماتیک با توجه به نوع عملکرد قابلیت تقسیم بندی به دسته هایی شامل شیر یک طرفه، شیر کنترل فشار، شیر تنظیم فشار ، شیر تابع فشار، شیر کنترل جریان، شیر قطع و وصل جریان تقسیم بندی می شودند که در متن مقاله به طور کامل به توضیح این موارد پرداخته شده است.

شیر پنوماتیک گاهی برای قطع و وصل کردن جریان مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی نیز تغییر جهت هوای فشرده سبب کنترل هوای ورودی به داخل لوازم صنعتی می شود. البته بیشتر صاحبان صنایع و مدیران کارخانه جات تمایل دارند از نمونه شیر پنوماتیک با امکان قطع و وصل کامل جریان بهره مند شوند که در متن مقاله به این موضوع اشاره شده است.